Ilisulularin sayti
[ Yeni ismarıclar · Forumçular · Forumun qaydaları · Axtarış · RSS ]
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форума: Erasmus  
Форум » Bilik mərkəzi/Center of knowledge/Центр знания » Tarix/History/История » Azerbaycanlilarin tarixi-kimik biz? (История Азербайджанцев-кто мы ?)
Azerbaycanlilarin tarixi-kimik biz?
ULUTURKДата: Среда, 20.02.2008, 17:51 | Сообщение # 1
Darrak Ulu xan
Майор
Статус: Offline
Думаю нужно нам начать эту дискуссию , так как лучше этой темы нам вообще в жизни не найти..Каждый гражданин должен знать свою историю и начал я эту тему на русском что бы могли прочитать и гости из иных стран!

Dunyada en gozel mekan Azerbaycan, Azerbaycanda ise en gozel mekan Ilisudur!

ULUTURKДата: Понедельник, 25.02.2008, 09:54 | Сообщение # 2
Darrak Ulu xan
Майор
Esma,kiz, nerdesin? angry

biggrin gel tariximizi burada arashdiraq, chunki sene maraqli faktlarim var....

Senin fikrince bize azeri demek olmaz, yalniz Azerbaycan turkleri demek olar, ya da azerbaycanli ?(Bilmeyenler uchun deyirem: Olke adinda ilk herf boyuk yazilir, milliyetini gosterende ise ilk herf balaca.Yaxdim ki, qrammatikama irad tutmayin biggrin )

Neden bu fikri ireli surursen? Deqiqleshdir mumkunse, chunki ,ence eslinde Turkiyeliler ozlerine haraninsa turkleri deye bilerler, chunki Turkiyede de bizim kimi bir neche ayri-ayri turk mensheli xalqlar var.Yani derin tarixe nezer salsaq Turkiyede hun turklerinden tutmush alban, oquz, assur, shumer, sak turklerinden qarishmalar var ve buna sebeb de qedim turklerin FATEH olmalaridir...Yani muharibeler chox olub, turkler bir-birlerini ishqal ederek birleshib ve sonra da diger dovletlere hucum ederek ele kechiribler))) Biz turkler gucluyuk ))

amma.....tebii ki, biz turkuk, amma nece ki Qazaxistanlilara qazaxlar, Kirqizistanlilara kirqizlar, Ozbekistanlilara ozbekler, Turkmenistanlilara turkmenler deyilirse bize de neden azeriler deyilmesin? Bu sadece deyilish formasina gore dediyim bir fakt...

Diger terefden yanashsaq.....Bizim eramizdan evvel hal-hazirda yashadiqimiz torpaqlarda yashayan ecdadlarimizin qebilesinin (tayfasinin) adi bilirsen ne olub? ASLAR.... Aslarin doyushchulerine ise As erlerideyibler, yani Aserler....Demeli tarixen de gotursek biz aserlerik, yani azeriler...Ve Aslar da en qedim turk soylarindan hesab edilir....

esmaДата: Понедельник, 25.02.2008, 19:51 | Сообщение # 3
Рядовой
burdayim biggrin ....................

aser deyirsen de ama azeri deme, sonuna i artirma ..............
............................daha cox zaman tapsam inshallah yazacam.............

to be continued

ULUTURKДата: Вторник, 26.02.2008, 09:46 | Сообщение # 4
Darrak Ulu xan
Майор
Esma ve Daserin artiq sozlerini sildim.Burda tarixi muzakire edirik.

esma, smile

bes yaxshi azeri ele aser sozunden emele gelmeyib ki?

mene shexsi ismaricla gonderdiyin sayta baxdim, oxudum. Orada yazilan gurcu-aseri dialoqu hech bir tarixi fakta esaslanmir ve sadece bir hekaye formasi dashiyir. Hem de orda yazilanlara bir elavem var.Ish orasindadir ki, lap qedimi koklere dirensek gurculer ozleri de bizden qat-qat sonralar meydana gelibler ve o sebebden de bizim tariximize dair bir soz deye bilmezler. Gurculer , ermeniler ve s. bizlere nisbeten genc xalqlar olduqundan onlarin adlari deyishikliye meruz qalmayib...Amma bizim koklerimiz 15 000 ilden de chox evvellere baqlidir. Bizim torpaqlarda aserler, shumerler,saklar, albanlar, mannlar, midiyalilar,oguzlar, turkler kokler saliblar ve eger turklerin bir millet kimi koklerine nezer salsaq ,hemin kokler de gelib saklara, aserlere, shumerlere direnir... Demeli biz heqiqeten turkuk , amma ozumuzu yuxarida sadaladiqlarimizdan biri kimi adlandira bilerik....Amma biz en ilklerin, yeni Aserlerin adini uzerimize goturmushuk )) Meselen menim ozumde de hele deqiq faktlar yoxdur, men arashdirma apariram, amma Azerbaycan adinin od sozunun odr, adr, ader sozlerinden yaranmasini ve ya Atropat sozunden emele gelmesine shexsen az inaniram.Chunki bu adin yaranma sebebine daha uyqun olani Aserlerdir....

Yani Azerbaycan dilinin qedim dil olmasini, bu dilde butun Turklerin danishmasini, Turkiyeli tarixchilerin ozlerinin de Azerbaycan dilinin QEDIM OQUZ TURKLERININ DILININ olduqunu etiraf etmesini nezere alsaq, loqikayla dushunsek, aydin olur ki, dovletin adi azerbaycan dilinde bu gunedek ishledilen soz birleshmesinden emele gelib... Razisan?

Eger razisansa , ona bele chixir ki, Azerbaycan Atropatena sozunun eybecer shekilde deyishmesinden, "OD" sozunun eybecer shekilde deyisherek odr, adr, ader olmasindan deyil, mehz Aser (torpaqlarimizda yashayan ilk xalqin adi), bay (hakimiyyetde olan,elit) ve xan (boyuk erazi sahibi, hokmdar) sozlerinin birleshmesinden emele gelib.. Aserbayxan

Bu menim bizim tarixchilerin yazdiqlarini oxuduqdan sonra formalashan fikrimdir ve duzgunluyu 100 % deyil. Amma qedim xarici tarixchilerin de yazdiqlarini oxuduqda mueyyen fikirleri tesdiq etmek mumkun olur...

Nehayet postumun sonunda yazmaq isterdim ki, tebiidir, Azerbaycanda bir chox xalqlar yazshayir (Turkiyedeki kimi) ve biz umumilikde TURK milletiyik, ancaq ozumuzu ERAZI BOLGUSU meqsedile azeri adlandirdiqda qebahete yol vermirik. Axi ozumuzu necese qisa ifade ede bilmeliyik ve bu ifadede de TURKLERIN qedim ecdadi olan aserleri (ve ya aseri,azeri) yada salmaqa ixtiyarimiz chatir. Chunki ozumuze qedim turklerin ecdadi demeye de ixtiyarimiz chatir.

biggrin

esmaДата: Вторник, 26.02.2008, 18:51 | Сообщение # 5
Рядовой
ozumuze azeri deyek, halbuki azeriler indi iranda, fars bi topluluk, sonra da bize desinler ki cenubi azerbaycan bizim deyil beyem, azerilerindi de......................

BTAL a gel, Olgun hoca(mudur yardimcisi, 4.kat, sag taraf) ile konush bunu, tarihcilerin tarihcisi :)

ErasmusДата: Вторник, 26.02.2008, 19:21 | Сообщение # 6
Майор
ULUTURK men de Azeri ifadesiynen tam razi deyilem.Bildiyime gore Iranin ozunde de Azeri adli fars mensheli xalq ne vaxtsa olub.Biz turkler bu erazilere xalqlarin boyuk kochu vaxti gelmishik.

مؤوضوعی آرشیو

esmaДата: Вторник, 26.02.2008, 20:24 | Сообщение # 7
Рядовой
Quote (Erasmus)
ULUTURK men de Azeri ifadesiynen tam razi deyilem.Bildiyime gore Iranin ozunde de Azeri adli fars mensheli xalq ne vaxtsa olub.Biz turkler bu erazilere xalqlarin boyuk kochu vaxti gelmishik.

Allah razi olsun senden............
hec olmasa biri daha bizim kimi doguruyu :) dushunur :D

ULUTURKДата: Среда, 27.02.2008, 15:46 | Сообщение # 8
Darrak Ulu xan
Майор
:D aha

demeli sizin dushunduyunuz doqrudur, menimki sehv? ))

Gelin bele danishaq...Biz tebii ki, dushmen deyilik ve bir-birimize getirdiyimiz faktlarla muharibe elan etmirik ))) Ona gore de xahish edirem neyise deyende menim kimi faktlar getirin. Meselen elinizde Irandaki fars mensheli azeriler haqqinda ne faktlar var? Ne bilirsiz ki, Iranda azeriler farslara mensub bir xalqin adidir? Belke Iranda azeri adlanan xalq ele Atropatenalilardir? Belke hech fars yox ele qedim turklerdir?

Shexsen men sizden eshitdim ki, Iranda fars mensheli azeri adlanan xalq var imish...Indi gedib tarixi bir az da vereqleyecem///

Faktlar yazin, faktlar shuven

ErasmusДата: Среда, 27.02.2008, 20:15 | Сообщение # 9
Майор
Uluturk men misal uchun azerilerin turk mensheli olmadiqlarini bu cur subut elemeye chalisharam.Turk dilinin qramatikasinda sozlerin aheng qanunluguna uygunlugu anlayishi var.Bizim hamimizin bu barede informasiyamiz var.Sozum ondadir ki eger biz sozde hem qalin ve hem de ince sait ishledilibse bu soz hech cur turk mensheli soz ola bilmez.Ya butun saitler ince ya da ki qalin olmalidir.

Azər.a-qalin sait,ə isə incə saitdir.Aheng qanunu pozulur demeli fars ve yaxud da ki ereb mansheli sozdur.
Amma atropat sozunde ise butun saitler qalindir.

مؤوضوعی آرشیو

ULUTURKДата: Четверг, 28.02.2008, 14:16 | Сообщение # 10
Darrak Ulu xan
Майор
Niye bes Azəri ??? Hardan chixib bu soz? Axı belke hech Azəri yox Azeriyik?

Hem de Turkler igide ve ya zabite ER deyirler biz ise ƏR ....Demeli ER sozu turklerin deyil?

ErasmusДата: Четверг, 28.02.2008, 17:35 | Сообщение # 11
Майор
Quote (ULUTURK)
Demeli ER sozu turklerin deyil?

Er sozu birhecali sozdu axi.

Quote (ULUTURK)
Niye bes Azəri ??? Hardan chixib bu soz?

Ola bilsin ki bu erazilere ne vaxtsa Azərilər(fars mensheli xalq)kochub.Ad da ele belke ordan qalib.Bele bir dene paralel misal getirim.Misal uchun avropa olkelerinin choxu Macaristana Hungary deyirler.Bu o demek deyil ki macarlar turk menshelidi.Sadece olaraq hunlarin hemin erazileri istila etmesi daha chox yadda qalan hadisedir.Bashqa sozle hunlar indiki macaristan dovletinin tarixinde muhum rol oynayib.

مؤوضوعی آرشیو

lucky_boyДата: Вторник, 04.03.2008, 15:32 | Сообщение # 12
Майор
men de istiyirem sizinle beraber tarixi arasdirim.men bilmirem sehvem ve yaxud duzem.ama mence beledir.azeri sozu hec vaxt fars sozu ola bilmez.azeri esl turk sozudu.azerbayacanli mence bele yaranib:
atropatena, aderbayqan falan ve nihayet azerbaycan adi ile formalasib.duzdu bize o vaxt sasanilerin dovrunde farslar kocurulub.ama o dimek deyilki azeri sozu fars sozudu.sadece olaraq bu sadaladigim adlardan formalasib.bunu men yox tarix kitabi tesdiq edir.azerbaycan dilinde o qeder aheng qanuna tabe olmayan esl azerbaycan ve turk sozleri var ki. mence aheng qanununun bura adiyyati yoxdu.men yene de diyirem bu sozu kim yazib men onun fikrine hormet eliyirem.ama men bele fikirlesirem.

yaxsi oglanin memleketi olmur!

ULUTURKДата: Вторник, 11.03.2008, 09:21 | Сообщение # 13
Darrak Ulu xan
Майор
Erasmus,

sen meni tam anlamadin... Men seini herflere aid yazdiqia cavab olaraq yadim ki, belke eslinde Azəri deil de, Aseriyik biz? Sadece indiki dillere AzƏri sozu dushub olke adiyla bagli

lucky_boy,

amma mene ele gelir ki bizim dovletin adi Atropat shahdan da evvelki koklerimize baglidir. Aser

ULUTURKДата: Вторник, 11.03.2008, 09:24 | Сообщение # 14
Darrak Ulu xan
Майор

lucky_boyДата: Пятница, 21.03.2008, 22:32 | Сообщение # 15
Майор
belke de ola biler,ama mence bu qaynaga esaslanir.

yaxsi oglanin memleketi olmur!

Форум » Bilik mərkəzi/Center of knowledge/Центр знания » Tarix/History/История » Azerbaycanlilarin tarixi-kimik biz? (История Азербайджанцев-кто мы ?)
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Поиск:

Made by Abiddin Hashimov © 2024 Сделать бесплатный сайт с uCoz